Preteky sú zrušené

 
dní
 
hodín
 
minút
 
sekúnd

Spomienkou na hrdinu Ivana Hargaša je memoriál, ktorý usporadúva Vodácky klub Tatran Karlova Ves - Bratislava každoročne už od roku 1946. Vždy na jeseň sa konajú kanoistické preteky na Dunaji s medzinárodnou účasťou Hargašov memoriál. Ivan Hargaš sa narodil v Bratislave 5. septembra 1923. Po prvých úspechoch v miestnych žiackych a dorasteneckých súťažiach v atletike a plávaní presedlal na kanoistiku. V lodenici TJ Tatran Bratislava – Karlova Ves patril medzi najvytrvalejších a najúspešnejších kanoistov. V roku 1943 narukoval do armády a na jar 1944 bol odvelený napriek svojmu presvedčeniu bojovať proti partizánom na východné Slovensko. Prebehol k partizánom a v júli 1944 sa stal členom jednotky, ktorú založil Ľudovít Kukorelli a ktorá sa rozrástla na Čapajevovu brigádu. Bol zadelený ako míner. Padol 12. októbra 1944 pri mínerskej práci na ceste neďaleko podhorskej osady Krivá Oľka. Ivan Hargaš je pochovaný na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave.

Slovenskí vodáci zápasili o víťazstvo v Hargašovom memoriáli často za účasti súperov z Moravy a Čiech, ale aj z podunajských štátov, napr. z Maďarska, Bulharska, Rakúska, Chorvátska alebo Srbska. Prvé ročníky boli odštartované v Devínskej Novej Vsi na rieke Morava. Trať pretekov viedla popod hradby starobylého hradu Devín, po prúde hlavného toku Dunaja do cieľa v Karloveskej zátoke. V neskorších ročníkoch organizátori trať menili. Tak sa dejiskom Hargašovho memoriálu stala Karloveská zátoka, úsek Bratislava – Hrušov, Viedeň – Bratislava, Malý Dunaj, ale aj bratislavské jazero Zlaté piesky.

Tento rok už po 71. krát si pripomínajú svojho člena a vzdávajú hold účasti slovenského národa v protifašistickom odboji – Slovenského národného povstania. Miesto a trať sa síce menili, ale myšlienka bola vždy rovnaká - krásna, úprimná a čistá. Uctiť si človeka, ktorý mladý, iba 21-ročný, padol v boji 12. 10. 1944.

 

O Šamoríne

Mesto Šamorín sa nachádza v západnej časti Žitného ostrova v blízkosti hlavného mesta Slovenska, Bratislavy. Napriek tomu, že ide o malé mesto, Šamorín má bohatú históriu a kultúrne pamiatky. Prvá zmienka o Šamoríne je z roku 1238. Jednou z najcennejších pamiatok je kalvínsky kostol s nástennými maľbami a freskami. Pochádza z tretej štvrtiny 13. storočia. Prevažnú časť obyvateľstva tvoria občania maďarskej (57,4%) a slovenskej (34,3%) národnosti. V Šamoríne žije vyše 13 000 obyvateľov.

Šamorín má množstvo zelene a parkov, v blízkosti Čilistova, časti Šamorína a miesta, kde sa nachádza x-bionic® sphere, tečie rieka Dunaj. Rieka je lemovaná hrádzou, ktorá je obľúbenou cyklistickou, či bežeckou trasou pre ľudí žijúcich v tejto oblasti.

O x-bionic® sphere

x-bionic® sphere je jedinečný multifunkčný areál, ktorý na ploche viac ako 100 hektárov ponúka podmienky a vybavenie olympijskej kvality pre profesionálny i amatérsky šport, relax a kongresovú turistiku. Je otvorený celoročne a spĺňa najvyššie očakávania športovcov, športových nadšencov – amatérov a aj širokej verejnosti.

Svojím komplexným prístupom, širokou ponukou, vysokou kvalitou a originálnym architektonickým riešením patrí medzi najzaujímavejšie zariadenia svojho typu v Európe a vo svete. Je to miesto pre fantastické športové výkony, jedinečné zážitky a aktívny relax. Areál ponúka profesionálne podmienky pre výkon 27 športových disciplín, s úrovňou vybavenia zodpovedajúcou olympijským štandardom a schválenou jednotlivými medzinárodnými športovými federáciami a asociáciami. Svojou ponukou spĺňa najvyššie nároky profesionálnych i amatérskych športovcov a reprezentantov, športových tímov i jednotlivcov z celého sveta.

O VK Tatran

V Karlovej Vsi sa už od roku 1935 píše vďaka mnohým nadšencom história vodáckeho športu. Ich mená a zásluhy preslávili postupne nielen Karlovu Ves či Bratislavu, ale neskôr aj Slovensko a Československo. Členovia tohoto klubu sa sa dostali cez európske a svetové šampionáty až na samý vrchol – olympijské hry. Jednou z najväčších postáv bol Ivan Hargaš. Na počesť tohto hrdinu Slovenského národného povstania, ktorý zahynul počas tohoto obdobia pomenovali aj jedno z najstarších vodáckych podujatí na Slovensku - Hargašov memoriál. Prvý krát sa uskutočnil 20. júna 1946 a odvtedy sa organizuje pravidelne.

Organizátori podujatia

x-bionic® sphere

VK Tatran Karlova Ves Bratislava